Strukturiran dialog je instrument, ki ga je Evropska komisija oblikovala z namenom spodbujanja dialoga med mladimi in odločevalci. Strukturiran dialog je eden izmed pomembnih načinov, kako mlade opolnomočiti s kompetencami aktivnega državljanstva in jim hkrati ponuditi prostor za aktivno participacijo v družbi. Na področju strukturiranega dialoga v Sloveniji delujeta Mladinska mreža MaMa in Mladinski svet Slovenije.
Aktivno državljanstvo in participacija
Odgovornost za sooblikovanje družbe in okolja, v katerem živimo si delimo vsi. Aktivno državljanstvo predstavlja možnost, prostor , podporo in željo, da lahko vsak mlad državljan sodeluje pri odločanju in s svojim glasom vpliva na odločitve, ki se sprejemajo ter izkoristi priložnost za soustvarjanje družbe na lokalnem , nacionalnem in evropskem nivoju.
Strukturiran dialog
Prostovoljstvo
Prostovoljstvo tako doma, kot v tujini za mlade pomeni pridobivanje pomembnih izkušenj tako na strokovnem, kot osebnem življenjskem področju. Poleg delovanja v družbeno korist, prostovoljstvo pomembno prispeva k mladostnikovi osebnosti rasti, občutku lastne koristnosti, vključenosti, pripadnosti in širjenju socialne mreže.
Vključi se...Prostovoljstvo kot participacija mladih znotraj mladinskih struktur v vnaprej določenih okvirjih je način neformalnega izobraževanja, pridobivanje kompetenc, pot do avtonomije in prevzemanje odgovornosti mladih za opravljeno delo. Prostovoljstvo mladih dobiva povsem nove dimenzije, ki ščitijo mladino tudi pred nevarnimi pojavi odklonov v smeri radikalizacije. V Sloveniji številne primere dobrih praks, ki temeljijo tudi na aktivni pomoči mladim priseljencem in mladim omogočajo stik z ljudmi različnih kultur, političnih, družbenih in verskih prepričanj. To jim omogoča tudi širjenje njihovih obzorij, večjo strpnost ter sprejemanje drugačnosti.
Želim si postati prostovoljec
Na povezavi najdete prostovoljska dela po različnih področjih v obliki posredovalnice prostovoljskih del.
MIC (program POTA)
POTA je program mednarodnega skupinskega prostovoljstva. Pridružiš se jim lahko preko facebook povezave.
Javni razpisi za NVO na področju mladih
Glavna področja delovanja Centra nevladnih organizacij Slovenije so oblikovanje podpornega okolja za delovanje nevladnih organizacij in razvoj projektov oziroma pomoč pri razvoju le-teh. Pomemben del dejavnosti predstavljajo tudi naša svetovanja in izobraževanja, z usposabljanjem in vodenjem pa pomagajo organizacijam do priznanega standarda kakovosti NVO. So tudi najpomembnejši slovenski nevladni informator za nove razpisne priložnosti, aktualno dogajanje in nevladnim organizacijam pomembne novice z lokalne, nacionalne in mednarodne ravni.
Prostovoljstvo v tujini za mlade
Zavod Voluntariat
Zavod Voluntariat nudi celovito podporo prostovoljcem, posebno skrb namenja tudi socialno depriviligiranim skupinam prostovoljcev, organizira projekte prostovoljskega dela skupaj z lokalnimi organizacijami na področju varovanja naravne in kulturne dediščine, organizira izobraževanja in usposabljanja prostovoljcev in njihovih mentorjev z namenom širjenja ideje prostovoljskega dela idr.
Evropska prostovoljna služba – EVS
Projekti EVS (Evropska prostovoljska služba) potekajo znotraj programa Erasmus+ Mladi v akciji. EVS je namenjen mladim od 17. do vključno 30. leta in jim omogoča neformalno izobraževanje znotraj mednarodnega prostovoljskega projekta.
Mladinsko delo
Kaj je mladinsko delo?
Mladinsko delo je prostovoljna in usmerjena aktivnost mladega posameznika v njegovem prostem času in je vezana na okolje zunaj družine, formalnega izobraževanja ali zaposlitve. Te aktivnosti so del neformalne učne poti mladega človeka, ki prispeva predvsem k njegovemu osebnostnem in socialnem razvoju, hkrati pa ima tudi vpliv na skupnost, v katerem živi. Mladinsko delo prvenstveno omogočajo mladinske organizacije in nevladne organizacije, ki delajo z mladimi.
Kako do statusa mladinskega delavca?
Sistem nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK) bo kandidatom – mladinskim delavcem/kam – omogočil, da bodo svojo usposobljenost potrdili z zbirno mapo, v katero bodo vložili dokazila iz preteklosti za opravljanje tega poklica. Na primer potrdila o izvajanju projektov, referenčna pisma organizacij, pri katerih so delovali, dokazila o prostovoljstvu, potrdila z usposabljanj itd. Več info na povezavi.
Mobilnost mladih
Mladinski del programa Erasmus+ ali »Erasmus+: Mladi v akciji«
Področje mladine poleg splošnih ciljev programa Erasmus+ zasleduje tudi cilje evropskega sodelovanja na področju mladine. Različne oblike učnih mobilnosti za mlade in mladinske delavce spodbujajo razvoj ključnih kompetenc in spretnosti mladih ter njihovo udeležbo v demokratičnem življenju v Evropi in na trgu dela, aktivno državljanstvo, medkulturni dialog, socialno vključenost in solidarnost. Na drugi strani program podpira tudi razvoj same kakovosti mladinskega dela s spodbujanjem mednarodnega sodelovanja in prenosa dobrih praks med organizacijami na področju mladine. Kot orodje evropske mladinske politike pa želi program spodbuditi tudi razvoj na dejstvih temelječih (mladinskih) politik na lokalni, regionalni in nacionalni ravni ter okrepiti mednarodno razsežnost mladinskih aktivnosti in vlogo mladinskih delavcev in organizacij kot podpornih struktur za mlade tako v Evropski uniji kot tudi preko njenih meja.
Ključni ukrep 1: Učna mobilnost posameznikov - Projekti mobilnosti za mlade in mladinske delavce
Ukrep podpira učne priložnosti za mlade v okviru projektov mobilnosti, ki izkazujejo tudi učinke na sodelujoče organizacije in okolja, v katerih te organizacije delujejo. Omogoča pridobitev podpore za aktivnosti mladinskih izmenjav, za aktivnosti evropske prostovoljske službe (kjer je še posebej izpostavljen pričakovan učni učinek neformalnega učenja za sodelujoče mlade) in za aktivnosti mobilnosti mladinskih delavcev, ki so namenjene predvsem krepitvi kompetenc neposredno udeleženih mladinskih delavcev, posredno pa tudi krepitvi kompetenc in izboljšavam v celotni organizaciji, v okviru katere ti delujejo. V vsako aktivnost v projektu morata biti vključena vsaj dva partnerja iz dveh upravičenih držav, od katerih je vsaj eden iz programske države.V okviru tega ukrepa je na področju mladine mogoče pridobiti podporo za projekte mladinskih izmenjav, mobilnosti mladinskih delavcev in projektov prostovoljstva (opisi v nadaljevanju).
Kaj je mladinska izmenjava?
Mladinske izmenjave predstavljajo učinkovito orodje neformalnega in priložnostnega učenja v mladinskem delu in lahko služijo kot vstopna točka v program novim prijaviteljem. Skupinam mladih iz različnih držav omogočajo, da skupaj preživijo do 21 dni in raziskujejo teme, ki jih družijo. Mladi ob tem razvijajo svoje kompetence, postajajo pozorni na družbeno relevantne teme in področja, preko vrstniškega učenja raziskujejo nove kulture, navade in življenjske stile ter krepijo vrednote solidarnosti, demokratičnosti in prijateljstva.
Kaj je mobilnost mladinskih delavcev?
Aktivnosti mobilnosti mladinskih delavcev in voditeljev imajo dvojen namen. Sodelujočim mladinskim delavcem in voditeljem omogočajo razvoj in krepitev lastnih kompetenc za izvajanje svoje vloge v mladinskem delu, istočasno pa z razširjanjem v aktivnostih pridobljenega znanja znotraj svoje organizacije tudi po zaključku projekta omogočajo razvoj in rast kakovosti dela celotne organizacije.Projekti mobilnosti mladinskih delavcev z možnimi kombinacijami različnih aktivnosti omogočajo akterjem v mladinskem sektorju, da v sodelovanju s partnerji vzpostavijo do dve leti trajajoč program usposabljanja mladinskih delavcev in s tem nadgradijo svoja siceršnja prizadevanja za krepitev kompetenc svojih mladinskih voditeljev ali delavcev ter tako prispevajo k učinkovitejšemu izvajanju različnih oblik mladinskega dela tako znotraj svoje organizacije kot v okolju.
Kaj so projekti prostovoljstva?
Projekti prostovoljstva mladim ponujajo možnost daljšega bivanja in dela v gostiteljski organizaciji v drugi državi (do 12 mesecev), pri čemer je delo prostovoljca ali prostovoljke v korist gostiteljske organizacije ali lokalne skupnosti, istočasno pa izvajanje praktičnih nalog predstavlja preizkušnje, ob katerih poteka učni proces za prostovoljca/ko.
Vključene organizacije in prostovoljci morajo spoštovati načela Listine prostovoljstva Erasmus+, ki predpisuje pravice in obveznosti vseh sodelujočih akterjev v projektu in omejuje delo prostovoljcev na neprofitne namene oziroma prepoveduje nadomeščanje delovne sile s prostovoljci.
Mednarodne podporne aktivnosti (TCA)
Poleg sredstev, namenjenih prijaviteljem za njihove projekte, je v programu določen del programskih sredstev rezerviran tudi za nacionalne agencije – ne za njihovo delovanje, ki se sicer krije iz operativnih sredstev programa, temveč za organizacijo mednarodnih podpornih aktivnosti za dvigovanje kakovosti izvajanja programa v nacionalnem kontekstu. Movit kot slovenska nacionalna agencija mladinskega dela programa v okviru teh sredstev vsako leto organizira številna tematska usposabljanja, srečanja, konference in druge aktivnosti. Nekatere izmed njih so namenjene spodbujanju vključevanja novih prijaviteljev v program, nekatere dvigovanju kakovosti projektov, izmenjavi dobrih praks med organizacijami iz različnih držav, razpravi na prednostne teme programa ali raziskovanju učinkov sodelovanja v programu. Mednarodne podporne aktivnosti, ki jih pripravljajo nacionalne agencije, so torej orodje, ki je programu Erasmus+: Mladi v akciji v podporo pri doseganju svojih prednostnih usmeritev ter ciljev. Skupaj s krogom usposabljanj in vrednotenj evropske prostovoljske službe so tako del ukrepov za doseganje večje kakovosti in učinkov programa.
Več: http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/splosno-o-programu/
PROSTOVOLJSTVO V TUJINI ZA MLADE
Erasmus+: Mladi v akciji - projekti prostovoljstva
Projekti prostovoljstva mladim ponujajo možnost daljšega bivanja in dela v gostiteljski organizaciji v drugi državi (do 12 mesecev), pri čemer je delo prostovoljca ali prostovoljke v korist gostiteljske organizacije ali lokalne skupnosti, istočasno pa izvajanje praktičnih nalog predstavlja preizkušnje, ob katerih poteka učni proces za prostovoljca/ko.
Vključene organizacije in prostovoljci morajo spoštovati načela Listine prostovoljstva Erasmus+, ki predpisuje pravice in obveznosti vseh sodelujočih akterjev v projektu in omejuje delo prostovoljcev na neprofitne namene oziroma prepoveduje nadomeščanje delovne sile s prostovoljci.
Več: http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/projekti-prostovoljstva/
STRUKTURIRANI DIALOG
Erasmus +: Mladi v akciji - Ključni ukrep 3: Podpora za reformo politik - Srečanja mladih in oblikovalcev politik na področju mladine
Srečanja mladih in oblikovalcev politik na področju mladine spodbujajo sodelovanje mladih pri oblikovanju politik, tako da omogočajo pridobitev podpore za srečanja, posvetovanja, konference in dialog med mladimi ter strokovnjaki in odločevalci na lokalni ali nacionalni ravni, oziroma mednarodna srečanja s sodelovanjem mladih in odločevalcev partnerjev iz vsaj iz dveh držav. Cilj je mladim omogočiti, da se spoznajo s posameznim izzivom, si ob tem oblikujejo svoje mnenje ali razvijejo lastne predloge ukrepov lokalnih, državnih ali evropskih institucij ter jih predstavijo odločevalcem v obliki argumentiranega dialoga. Poudarek je na vsebinah in izzivih, ki jih na dnevni red uvršča načrt Strukturiranega dialoga v okviru Evropskega sodelovanja na področju mladine.
Več: http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/podpora-za-reformo-politik/
INFO TOČKA
Youth Wiki je evropska spletna enciklopedija na področju nacionalnih mladinskih politik. Platforma je izčrpna zbirka nacionalnih struktur, politik in ukrepov, ki podpirajo mlade. Zajema osem glavnih področij ukrepanja, opredeljenih v strategiji EU za mlade 2010-2018. Poglavitni cilj spletne platforme Youth Wiki je podpreti evropsko sodelovanje na področju mladine, ki temelji na dokazih. To poteka tako, da so na platformi na voljo nenehno posodobljene informacije o nacionalnih mladinskih politikah, ki so predstavljene na uporabniku prijazen način.
Splošni namen platforme je pomagati Evropski komisiji in državam članicam pri njihovem odločanju z zagotavljanjem aktualnih informacij o trenutnem stanju implementacij reform in pobud v okviru posameznih nacionalnih mladinskih politik. Zbiranje kvalitativnih podatkov omogoča tudi izmenjavo informacij in inovativnih pristopov ter krepi dejavnosti vzajemnega učenja med državami članicami.
Trenutno so na Youth Wiki predstavljene nacionalne mladinske politike 27 držav članic EU.
Več: http://www.movit.si/movit/youth-wiki/
Neformalno izobraževanje
Neformalno izobraževanje daje mladim priložnost, da razvijajo svoje kompetence , predvsem tistih, katerih nimajo priložnosti razvijati znotraj formalnega izobraževanja, pogosto imenovane tudi »mehke veščine«. Delodajalci lahko prepoznajo dodano vrednost kompetenc pridobljenih skozi neformalno izobraževanje, izkazanih skozi orodja beleženja pridobljenih kompetenc kot so Nefiks in YouthPass .
Info točka
Osnovni namen informiranja in svetovanja mladih je ozaveščanje mladih o njihovih pravicah in dolžnostih, o možnostih in priložnostih, ki vodijo do njihove avtonomije in polne vključitve v družbo.
Na ravni EU predstavljata ključna instrumenta Eurodesk in Evropski mladinski portal , ki ga je vzpostavila Evropska komisija. Eurodesk, ki ga v Sloveniji izvaja nacionalna agencija programa Erasmus + MvA, je brezplačni infoservis Evropske komisije, namenjen mladim in tistim, ki z njimi delajo.
Na evropski ravni je Slovenija (preko Zavoda MISSS) članica mednarodne organizacije za informiranje in svetovanje mladih ERYICA - (European Youth Information and Counselling Agency), preko delnega sporazuma pa je Slovenija pristopila tudi k instrumentu » Evropska mladinska kartica «, katere nosilec v Sloveniji je zavod MOBIN , ki mlade med drugim informira o pomembnih življenjskih dogodkih.