Erasmus+ je program EU za sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa za obdobje 2014–2020. Namenjen je izboljšanju spretnosti in zaposljivosti mladih ter posodobitvi izobraževanja, usposabljanja in mladinskega dela. Mladim omogoča študij, usposabljanje, pridobivanje delovnih izkušenj ali opravljanje prostovoljnega dela v tujini. V Sloveniji za izvajanje programa v obdobju 2014-2020 skrbita dve nacionalni agenciji: CMEPIUS, Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja, ki pokriva področja izobraževanja, usposabljanja in športa, ter MOVIT, Zavod za razvoj mobilnosti mladih, ki pokriva področje mladine.
Mladinsko poglavje programa Erasmus+ nagovarja mladinski sektor in ga spodbuja k organizaciji učnih mobilnosti za vse mlade v starosti od 13. do 30. leta, ki ponujajo priložnosti neformalnega izobraževanja in priložnostnega učenja v kontekstu mladinskega dela. Spodbuja tudi razvoj kompetenc mladinskih delavcev in voditeljev za organizacijo aktivnosti neformalnega učenja v mladinskem delu ter vključevanje mladih v dialog z oblikovalci mladinskih politik na lokalni, nacionalni, evropski ali mednarodni ravni.
Poglavji izobraževanja in športa programa Erasmus+ podpirata na področju izobraževanja mobilnost posameznikov (dijakov, študentov, pedagoškega kadra in drugih), mednarodna partnerstva med različnimi organizacijami z namenom modernizacije ter sodelovanja med področjem izobraževanja in trgom dela, na področju športa pa je financiranje namenjeno evropskim projektom, ki se ukvarjajo z izzivi, kot so boj proti prirejenim izidom tekem, nedovoljenim poživilom, nasilju in rasizmu, ter organizaciji velikih evropskih športnih dogodkov množičnih športov.
Ukrepi programa so razporejeni v ključne ukrepe, in sicer:
Ključni ukrep 1 - Učna mobilnost posameznikov
Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks
Ključni ukrep 3 - Podpora za reformo politik
Evropska solidarnostna enota (ESE)
MOVIT
Zavod za razvoj mobilnosti mladih Movit izvaja naloge Nacionalne agencije v programih EU na področju mladine. Program "Erasmus+: Mladi v akciji" je del programa Erasmus+, ki je stopil v veljavo z letom 2014 in združuje dosežke več kot 25-letne zgodovine programov EU na področju izobraževanja, usposabljanja in mladine. Namenjen je izboljšanju spretnosti in zaposljivosti mladih ter posodobitvi in razvoju izobraževanja, usposabljanja in mladinskega dela.
Ukrepi programa »Erasmus+ Mladi v Akciji« so razporejeni v ključne ukrepe, in sicer:
- Ključni ukrep 1 - Učna mobilnost posameznikov
V okviru programa »Erasmus+:Mladi v akciji« področje mobilnosti mladih ureja Ključni ukrep 1: Učna mobilnost posameznikov. V okviru tega ukrepa je na področju mladine mogoče pridobiti podporo za projekte mladinskih izmenjav, mobilnosti mladinskih delavcev in projektov prostovoljstva.
- Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks
Strateška partnerstva na področju mladine so namenjena podpori projektom sodelovanja partnerjev iz različnih držav z namenom spodbujanja prenosa praks, razvoja in inovacij v okviru vsaj ene posamezne horizontalne prioritete ali specifične prioritete ukrepa pri čemer izvedba projekta prinaša otipljive in trajne rezultate z jasno predvideno uporabno vrednostjo takšnih rezultatov.
- Ključni ukrep 3 - Podpora za reformo politik
Aktivnosti v okviru podpore za reformo politik so ciljno usmerjene v doseganje ciljev strategije Evropa 2020. Osrednji cilj projektov v sklopu Ključnega ukrepa 3 je omogočiti mladim, da se spoznajo s posameznim izzivom, si ob tem oblikujejo svoje mnenje ali razvijejo lastne predloge ukrepov lokalnih, državnih ali evropskih institucij ter imajo možnost predstaviti svoja mnenja in predloge odločevalcem v obliki argumentiranega dialoga.
Program Evropska solidarnostna
enota (ESE) združuje mlade v
prizadevanjih, da gradijo bolj
vključujočo družbo in podpirajo
ranljive skupine ljudi ter se
odzivajo na družbene izzive.
Ponuja navdihujoče in močne
izkušnje za mlade, ki želijo
pomagati, se učiti in razvijati. Cilj programa je spodbujanje solidarnosti kot vrednote in krepitev povezanosti, demokracije in državljanstva v Evropi ob hkratnem reševanju družbenih izzivov in spodbujanju socialne vključenosti.
Program ESE je razdeljen na 3 ukrepe:
- Prostovoljstvo mladim nudi priložnosti za sodelovanje v prostovoljskih aktivnostih. Projekti morajo odgovarjati na družbene potrebe, prispevati h krepitvi solidarnosti v skupnosti in ob tem prostovoljcem omogočati, da pridobivajo uporabne izkušnje, veščine in kompetence za svoj osebni, izobraževalni, socialni, državljanski in profesionalni razvoj. Na ta način mladi izboljšujejo tudi svojo možnost za zaposljivost. Prostovoljstvo lahko poteka na različnih področjih, kot so: varovanje okolja, zmanjševanje podnebnih sprememb, področje socialnega vključevanja, podpora migrantom in beguncem, razvoj podeželja itd. Aktivnosti projektov prostovoljstva lahko potekajo kot individualne ali skupinske prostovoljske aktivnosti.
- Pripravništva in zaposlitve nudijo mladim priložnosti za delovno prakso ali zaposlitev, kar jim lahko pomaga okrepiti njihove veščine in obogatiti izkušnje ter tako izboljšati zaposljivost in olajšati prehod na trg dela. Mladi poleg pridobivanja novih delovnih izkušenj preko tovrstnih projektov prispevajo k reševanju različnih družbenih izzivov na področju varovanja okolja, zmanjševanja podnebnih sprememb, večanja socialne vključenosti ipd.
- Solidarnostni projekti so sklop solidarnostnih aktivnosti na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni, ki jih zasnujejo, razvijejo in uresničijo mladi sami. Projekt lahko traja od 2 do 12 mesecev. Solidarnostni
projekt mora soustvarjati skupina najmanj 5 mladih v starosti od 18 do 30 let,
ki imajo uradno bivališče v isti sodelujoči državi programa in so registrirani
na portalu Evropske solidarnostne enote. Projekt lahko v imenu skupine prijavi
organizacija ali pa ga prijavi neformalna skupina mladih.
Nacionalna agencija Movit, prav tako pripravlja Mednarodne podporne aktivnosti (TCA), ki služijo kot orodje za podporo pri doseganju prednostnih usmeritev ter ciljev programa Erasmus+: Mladi v akciji. Preko usposabljanj in vrednotenj evropske prostovoljske službe so tako del ukrepov za doseganje večje kakovosti in učinkov programa.
CMEPIUS
Center Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja je javni zavod, ki izvaja naloge nacionalne agencije programa Erasmus+ za področje izobraževanja, usposabljanja in športa. Na področju izobraževanja in usposabljanja program Erasmus+ podpira mobilnost posameznikov (dijakov, študentov, pedagoškega kadra in drugih) ter mednarodna partnerstva med različnimi organizacijami z namenom modernizacije ter sodelovanja med področjem izobraževanja in trgom dela.
- Ključni ukrep 1 - Učna mobilnost posameznikov
Projekti učne mobilnosti omogočajo udeležencem izkušnjo v tujini, ki prinaša dolgoročne pozitivne učinke za njihov osebni in strokovni razvoj. Spodbujajo mobilnosti posameznikov, tako mladih – za namen študija, usposabljanja, prostovoljnega dela – kot tudi vseh strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju. Slednji lahko v tujini poučujejo, se izobražujejo in usposabljajo, lahko se udeležijo študijskega obiska.
- Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks
Ključni ukrep 2 omogoča sofinanciranje projektov, katerih namen je dvig kakovosti poučevanja, usposabljanja, učenja in mladinskega dela, modernizacija institucij in inovacija družbe. V projektih sodelujejo organizacije s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine ter podjetja, javni organi in druge organizacije, ki so kakor koli dejavne oz. povezane z vzgojo, izobraževanjem in usposabljanjem.
- Ključni ukrep 3 - Podpora za reformo politik
Ključni ukrep 2 je namenjen akcijam, ki jih izvaja Evropska komisija centralizirano ali v državah članicah in sodelovanju s tretjimi državami. Reforma politik bo usmerjena v krepitev orodij in učinka odprtih metod koordinacije in izvajanje strategije Evropa 2020.