Strukturirani dialog je inštrument, sprejet na evropski ravni, s katerim se mladi, mladinske organizacije in mladinski sveti ter raziskovalci s področja mladine aktivno vključujete v dialog s političnimi odločevalci. S tem se mladim omogoča, da se seznanite s posameznimi družbenimi izzivi, izrazite svoje mnenje do določenih tem in oblikujete ukrepe za politične odločitve, s katerimi se kasneje lažje poistovetite in posledično postanejo bolj legitimne.
Strukturirani dialog lahko poteka na lokalni, regionalni, nacionalni ali evropski ravni. Na evropski ravni termin strukturirani dialog vključuje leto in pol dolg proces (cikel), ki ga po sklopih vodijo tri predsedujoče države. Je proces participacije mladih pri oblikovanju ukrepov mladinske politike na evropski ravni, ki se je uveljavil z letom 2010. Dialog je strukturiran okoli prednostnih nalog in časovnega razporeda ter predvideva dogodke, na katerih mladih razpravljajo o dogovorjenih temah. Osrednji dogodki so evropske mladinske konference, ki jih pripravijo države, ki trenutno predsedujejo Svetu EU. Proces usmerja Evropski usmerjevalni odbor, ki ga sestavljajo Evropska komisija, Evropski mladinski forum ter nacionalni mladinski sveti in ministrstva pristojna za mladino iz tria držav, ki trenutno predsedujejo Svetu EU. Več informacij si lahko preberete na spletni strani Evropske komisije, EU portalu za mlade ali na spletni strani Evropskega mladinskega foruma.
Mladinski svet Slovenije
Nacionalni pripravljalni proces za izvajanje strukturiranega dialoga na ravni Evropske unije vodi Mladinski svet Slovenije, usmerja pa ga nacionalni usmerjevalni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki Mladinskega sveta Slovenije, Zavoda Mladinske mreže MaMa, nacionalne agencije programa Erasmus+:Mladi v akciji, Urada RS za mladino, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Zavod Mladinska mreža MaMa
Na področju strukturiranega dialoga v Sloveniji aktivno deluje tudi Zavod Mladinska mreža MaMa, ki v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije in mladinskimi centri organizira številne dogodke strukturiranega dialoga po Sloveniji ter tako mladim omogoča, da aktivno sodelujete pri oblikovanju družbenih tem in s tem svoje lastne prihodnosti.
Erasmus+: Mladi v akciji
Program Erasmus+: Mladi v akciji v okviru ključnega ukrepa 3: Podpora za reformo politik - Srečanja mladih in oblikovalcev politik na področju mladine, podpira projekte strukturiranega dialoga, na katerih mladi razpravljajo o dogovorjenih temah med seboj ter z oblikovalci politik, strokovnjaki na področju mladine in predstavniki javnih organov, ki so odgovorni za področje mladine.
Vključevanje mladih v procese odločanja in ustvarjanje pogojev za vključevanje sta pomembna pogoja za razvoj avtonomnih in odgovornih posameznikov ter ključna za napredek družbe. Eden od načinov, ki mladim ponujajo prostor in možnost za vključevanje v odločanje, je strukturirani dialog, ki se po novem imenuje mladinski dialog. Mladinski dialog je mehanizem, nastal na pobudo, podano s strani Evropske komisije leta 2010. Mladinski dialog se je razvil kot metoda dela pri posvetovanju z mladimi s ciljem, da se spodbudi njihova aktivna participacija v družbi. Mladinski dialog je inštrument, s katerim se mladi, mladinske organizacije in mladinski sveti ter raziskovalci s področja mladine aktivno vključujejo v politični dialog z odgovornimi za mladinsko politiko. Mladi na podlagi svojih izkušenj izpostavijo izzive, s katerimi se soočajo, izrazijo svoje mnenje in s tem oblikujejo ukrepe, ki jih v dialogu naslovijo na odločevalce.
Mladinski dialog v Sloveniji poteka že 8. leto zapored. Mladinski dialog vključuje leto in pol dolg proces (cikel), ki ga po sklopih vodijo tri predsedujoče države. Z januarjem 2019, z novim predsedovanjem tria (Romunija-Finska-Hrvaška) Svetu EU, se je pričel 7. cikel mladinskega dialoga. Osrednja tema 7. cikla mladinskega dialoga je Ustvarjanje priložnosti za mlade, podteme pa:
• prihodnost dela ter izzivi in priložnosti za mlade,
• naslavljanje priložnosti za mlade v okviru kvalitetnega mladinskega dela ter izobraževanj in usposabljanj za mladinske delavce,
• ustvarjanje priložnosti za mlade na podeželju.
Koordinacijsko in usmerjevalno telo na področju mladinskega dialoga na nacionalni ravni je Nacionalna delovna skupina (NDS). Nacionalne delovne skupine so, po navodilih iz Resolucije Sveta Evropske unije, sestavljene iz predstavnikov ministrstev, zadolženih za mlade, nacionalnega mladinskega ter lokalnih mladinskih svetov, mladinskih organizacij, aktivnih mladinskih delavcev in strokovnjakov s področja raziskovanja mladinskih problematik. V Sloveniji ima vodilno vlogo znotraj NDS Mladinski svet Slovenije, v njej pa aktivno sodelujejo tudi predstavniki:
• Mladinske mreže MaMa
• Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport
• Urada za mladino
• Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
• Zavoda MOVIT, zavod za razvoj mobilnosti mladih
Zaključni dokumenti predsedovanja Slovenije Svetu EU:
- Politična diskusija
- Delovni načrt
- Državljanski prostori
- Strategija za mlade
- Mladinski dialog
- EUR-Lex - 52021XG1214(10) - EN - EUR-Lex (europa.eu)
- EUR-Lex - 42021Y1214(01) - EN - EUR-Lex (europa.eu)
- EUR-Lex - 42021Y1214(02) - EN - EUR-Lex (europa.eu)
- EUR-Lex - 52021XG1213(04) - EN - EUR-Lex (europa.eu)