Kaj se dogaja?

Objave uredništva portala mlad.si

V skupini: Nacionalno
Všečno: (0)
Datum objave: 22 Mar. 2022

22. marec - Svetovni dan voda

Svetovni dan voda obeležujemo že vse od leta 1992, ko je bil predlagan na Konferenci Združenih narodov o okolju, v okviru Agende 21, kot dan namenjen opozarjanju širše svetovne javnosti na omejenost in ogroženost naravnih vodnih virov.

Letos poteka pod sloganom »Podzemna voda: skrito naj postane vidno«. V Sloveniji so podzemni vodni viri izjemnega pomena, saj po podatkih Statističnega urada RS večina načrpane vode (97,6% v letu 2020) za javni vodovod prihaja iz podzemnih virov, in sicer 165 milijonov m3 vode. V Sloveniji je povprečna poraba vode na prebivalca na dan 110 litrov vode. Po podatkih UNESCA podzemni vodni viri predstavljajo 99% vse tekoče sladke vode na zemlji, skoraj 50% svetovnega urbanega prebivalstva pa se napaja iz virov podzemnih voda. 69% načrpane podzemne vode se globalno porabi v kmetijskem sektorju, 22% načrpane vode gre za gospodinjsko uporabo, 9% pa se je porabi v industriji.

»Čeprav skrita, pa podzemna voda ni neobčutljiva za naša dejanja. Zaradi njene prekomerne rabe in onesnaževanja marsikje izgubljamo življenjsko pomemben vir pitne vode. Ker je podzemna voda za naše življenje tako neprecenljiva, je prav, da razumemo, kaj se z njo dogaja. Da poznamo njeno količinsko stanje in njeno kakovost in kaj vse vpliva na to. Le na ta način lahko z njo ravnamo trajnostno, da bo tudi v prihodnosti, ko bo poleg ostalih pritiskov še pod vplivom podnebnih sprememb, ostala dragocen zaklad.«, je ob svetovnem dnevu voda poudarila mag. Mojca Dolinar, stalna predstavnice Slovenije pri Svetovni meteorološki organizaciji.

Vir: SURS, Agencija RS za okolje, UNESCO

Trenutno ni komentarjev...

Komentirajte

66339

Omejitev znakov 740

O portalu mlad.si             

Portal je namenjen vsem mladim v Republiki Sloveniji ter vsem tistim, ki se z mladimi ukvarjate. Na portalu najdete vse potrebne informacije o mladih in za mlade, vključno  z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo izven procesa izobraževanja in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezujejo tri glavne vstopne točke oz rubrike, ki smiselno tvorijo življenski ciklus mladih, njiove potrebe in želje po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v obdobju med 15. in 29. letom.
Kontakt:
Urad RS za mladino
Masarykova 16, 1000 Ljubljana
T: (01) 478 46 76, E: gp-ursm.mizs(at)gov.si
Urad RS za mladino