Kaj se dogaja?

Objave uredništva portala mlad.si

V skupini: Nacionalno
Všečno: (0)
Datum objave: 10 Apr. 2020

Aktivnosti udeležencev v programu Evropska solidarnostna enota v času krize

Nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladi v akciji in Evropska solidarnostna enota – Movit je naredila raziskavo o izvajanju programa Evropske solidarnostne enote v času epidemije. V Sloveniji je namreč trenutno nekaj več kot 100 udeležencev tega programa, od katerih je večino prostovoljcev, nekaj pa tudi zaposlenih. Svoje aktivnosti opravljajo v okrog 40 organizacijah. Kriza, povezana z ukrepi za preprečevanje širjenja Covid-19, je seveda prizadela tudi njih. Nacionalna agencija jih je povprašala, kaj udeleženci te tedne delajo, kako so prilagodili aktivnosti in ali so kje udeleženci celo vključeni v ukrepe, ki neposredno naslavljajo krizo.

Raziskava je pokazala, da se je del prostovoljcev aktivno vključil v solidarnostne akcije za pomoč skupnostim v krizi. Tako na primer v Mladinskem centru Velenje prostovoljki skupaj s prostovoljsko skupino MC Udarnik pomagata starejšim občanom in ranljivim skupinam, v Mladinskem centru Trbovlje prostovoljka sodeluje pri pakiranju zaščitnih pralnih mask, v škofjeloški Familiji pa sta se prostovoljki pridružili šivanju mask.

Za nekatere organizacije se po drugi strani ni veliko spremenilo, predvsem pa so spremenili tematiko aktivnosti in vsebin, ki jih sicer ponujajo mladih. Eden od takšnih primerov je Javni zavod Sotočje Medvode, kjer pravijo, da se »dejansko veliko ni spremenilo, predvsem smo morali zamenjati tematiko video vsebin, saj trenutno ne poteka noben dogodek v naši občini. S prostovoljci smo se odločili, da izvajajo aktivnosti kar na domu, ki je v naravi.«

Večina organizacij je prilagodila siceršnje aktivnosti prostovoljcev na novo začasno realnost. V Pekarni Magdalenske Mreže pripravljajo različne aktivnosti za mlade na daljavo, podobno tudi v Mladinskem centru Zagorje ob Savi. Ponujajo različne spletne tečaje z mednarodnimi prostovoljci, učno pomoč in številne druge aktivnosti. V Društvu za kulturo inkluzije na primer snemajo video tutoriale z novimi idejami, kaj lahko ustvarimo iz materialov, ki jih imamo vsi doma. Tako je že nastal video, kako ustvariti igro Spomin in zaznamek za knjigo. Prostovoljka v Mladinskem centru Zagorje ob Savi ustvarja podobno serijo videev po imenu Kreativa poziva. Do sedaj pa izdelala videa o tem, kako izdelati okvir za sliko in glasbilo. V Zavodu Bob in v Pekarni so povedali tudi, da prostovoljci ta čas izkoriščajo za intenziven študij novih vsebin in izobraževanje na daljavo. Številne organizacije so se izkazale z inovativnostjo in iskanjem virov moči.

Organizacije in prostovoljci iščejo nove načine, kako prek spleta nagovoriti ciljne skupine in skupnost. V Društvu Dih – Enakopravni pod mavrico so prostovoljke_ci marca izvedle »Instagram Live« stream z vprašanji in odgovori o njihovih izkušnjah s prostovoljstvom doma in tu, programu na splošno, gostiteljsko organizacijo, Ljubljano, Slovenijo in ostalimi temami. Prostovoljka iz Zagorja je ustvarila simpatičen kuharski video in novo spletne aktivnost mladinskega centra - Quarantetion

Kaj pa slovenski prostovoljci v tujini? Po podatkih Nacionalne agencije je teh trenutno okoli dvajset. Tudi z njimi so stopili v stik. Glede na dosegljiva dejstva so vsi dobro in jih je večina ostala v gostiteljski državi, kjer imajo podporo so-prostovoljcev ter gostiteljskih organizacij. Nekaj prostovoljcem bi se ravno v tem času morala prostovoljska aktivnost šele začeti, vendar so se v dogovoru s predstavniki gostiteljske organizacije odločili za prestavitev začetka na kasneje.

Celoten prispevek najdete TUKAJ.

Vir in foto: Movit

Trenutno ni komentarjev...

Komentirajte

25135

Omejitev znakov 740

O portalu mlad.si             

Portal je namenjen vsem mladim v Republiki Sloveniji ter vsem tistim, ki se z mladimi ukvarjate. Na portalu najdete vse potrebne informacije o mladih in za mlade, vključno  z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo izven procesa izobraževanja in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezujejo tri glavne vstopne točke oz rubrike, ki smiselno tvorijo življenski ciklus mladih, njiove potrebe in želje po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v obdobju med 15. in 29. letom.
Kontakt:
Urad RS za mladino
Masarykova 16, 1000 Ljubljana
T: (01) 478 46 76, E: gp-ursm.mizs(at)gov.si
Urad RS za mladino