Kaj se dogaja?
Objave uredništva portala mlad.si
COVID - 19 - informacije in priporočila
COVID - 19 - informacije in priporočila ali z znanjem do boljšega zdravja
V Sloveniji imamo prve primere koronavirusa. Da bi bili lahko ustrezno informirani in pripravljeni, objavljamo nekaj ključnih informacij glede preventivnega ravnanja in kako ravnati v primeru, da sumite na okužbo. Na spletnem mestu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so na razpolago ažurne informacije v zvezi s trenutnim stanjem v RS ter z jasnimi in strokovnimi navodili za ravnanje, preventivno in tudi v primeru pojava okužbe.
Ozadje
Kitajska je 31. 12. 2019 sporočila, da so zaznali povečanje števila primerov pljučnic v mestu Vuhan, pri čemer niso potrdili že poznanih povzročiteljev pljučnic. Sprva so izključili okužbo z virusi influence, vključno z aviarno influenco, okužb s SARS CoV, MERS-CoV in še druge povzročitelje. Identificirali so nov koronavirus in ga poimenovali SARS-CoV-2, bolezen, ki jo virus povzroča pa COVID-19. Bolezen se kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z okuženim. Razkužila lahko učinkovito uničijo virus in preprečijo, da bi virus prešel na človeka.
Kaj je COVID-19 in kakšni so simptomi?
COVID-19 je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča nov koronavirus SARS-CoV-2. Prenaša se predvsem s pomočjo kapljic, ki nastanejo, ko okuženi govori, kašlja ali kiha. Bolezen se kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z okuženim. Razkužila lahko učinkovito uničijo virus in preprečijo, da bi virus prešel na človeka.
Bolezen se kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. Natančni podatki o poteku bolezni se še zbirajo, saj gre za nov virus. Pri približno 80 odstotkih okuženih bolezen poteka v lažji obliki, težji potek naj bi imelo okoli 20 odstotkov obolelih, je zapisano na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Okužbe z novim koronavirusom od preostalih povzročiteljev akutnih okužb dihal, vključno s pljučnicami, ne moremo ločiti zgolj na osnovi poteka bolezni in bolnikovih težav. Za potrditev ali izključitev okužbe z novim koronavirusom je potrebno mikrobiološko testiranje. Koronavirus se dokazuje v brisu nosno-žrelnega prostora, v brisu žrela, izmečku dihal in še v drugih kužninah.
Protivirusnega zdravila za nov koronavirus ni. V preizkušanju so protivirusna zdravila, vendar nobeno ni registrirano za zdravljenje koronavirusa. Zdravila, ki učinkujejo npr. na virus gripe ali virus herpesa, ne učinkujejo na koronaviruse. Zdravljenje je simptomatsko – z zdravili se poskuša olajšati bolnikove težave in nadomestiti funkcijo organa, če ob okužbi ni zadostna, npr. ob hudi prizadetosti pljuč se bolnike mehanično predihava (umetna ventilacija), dodaja kisik, nadomešča tekočine ipd. Cepivo še ne obstaja.
Za preventivo pred okužbo je primarna higiena rok
Strokovnjaki opozarjajo, da je najosnovnejši ukrep higiena rok, nekoliko večja oddaljenost od osebe, s katero se pogovarjamo, in odmik od drugih, če zbolimo.
Kdo je najbolj ogrožen?
Z novim koronavirusom se lahko okužijo ljudje vseh starosti. Starejši ljudje in ljudje s kroničnimi boleznimi, kot so astma, sladkorna bolezen in srčne bolezni, so bolj podvrženi težji bolezni po okužbi. Tudi natančnega podatka o smrtnosti po okužbi z novim koronavirusom še ni, po poročanju Kitajske se ocenjuje, da je smrtnost med dvema in štirimi odstotki. Večina umrlih je bila starejša in je imela pridružene kronične bolezni. Za težji potek bolezni je značilna pljučnica. Večje tveganje za okužbe in za težji potek bolezni imajo po ocenah strokovnjakov lahko tudi nosečnice.
Ne hodite k zdravniku, pokličite ga po telefonu
Potniki, ki ste se vrnili z območij, kjer je razširjen novi koronavirus, in po vrnitvi kažete simptome, ostanite doma in se izogibajte stika z drugimi ljudmi. Pokličite izbranega ali dežurnega zdravnika in mu povejte za svoje težave. Z zdravnikom se boste dogovorili za pregled oziroma dobili nasvet glede na vaše zdravstveno stanje. Seznam kontaktov, kjer je mogoče dobiti informacije, najdete spodaj:
Seznam kontaktov, kjer je mogoče dobiti informacije
- Nacionalni inštitut za javno zdravje: Na telefonski številki 031 646 617 je vsak dan med 9. in 17. uro na voljo epidemiolog za dodatne informacije, navodila in pojasnila.
- Ministrstvo za zunanje zadeve: Na telefonskih številkah 01 478 6772 in 01 478 2305 je dosegljiva konzularna kontaktna točka, kjer lahko potniki dobijo informacije glede potovanj v tujino. Na spletnih straneh ministrstva lahko vsakdo v seznamu držav najde več informacij o ukrepih in nasvetih, ki veljajo za posamezno državo.
- UKC Ljubljana: Za vprašanja glede koronavirusa sta na voljo telefonski številki 01 522 45 40 in 01 522 45 41.
- UKC Maribor: Za vprašanja glede koronavirusa je na voljo telefonska številka 031 653 929, dosegljivi so vsak dan od 7. do 22. ure.
- Splošna bolnišnica Celje: Za vprašanja glede koronavirusa je na voljo telefonska številka 03 423 30 79, dosegljivi so 24 ur na dan.
- Splošna bolnišnica Jesenica: Bolniki, ki so naročeni na pregled in imajo povišano temperaturo, kašelj in oteženo dihanje ali so bili v zadnjih desetih dneh v Italiji ali v krajih zunaj Evrope, kjer je potrjena epidemija koronavirusa, naj pokličejo na telefonsko številko 051 668 651 za nov datum za pregleda.
- Splošna bolnišnica Dr. Franca Derganca Nova Gorica: Telefonska številka za nasvet je 05 330 1117.
- Zdravstveni dom Nova Gorica: Za zdravstvene informacije v primeru suma okužbe so na voljo telefonske številke 051 656 580 ali 051 656 558 od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro za odrasle ter 051 656 509 med 8. in 15. uro za otroke. Med konci tedna je prebivalcem na voljo urgenca v Splošni bolnišnici Dr. Franca Derganca na telefonski številki 05 330 11 17.
- Zdravstveni dom Izola: Ob sumu na koronavirus naj bolniki pred obiskom pokličejo ambulanto izbranega zdravnika ali ambulanto nujne medicinske pomoči na telefonsko številko 05 663 5000.
- Zdravstveni dom Slovenj Gradec: Dežurna telefonska številka za nasvet je 031 393 112.
- Zdravstveni dom Velenje: Telefonska številka dežurne službe je 03 8995 445.
- Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport : Za vprašanja glede preventivnih ukrepov, povezanih z novim koronavirusom, se lahko državljani in vsi deležniki s področja izobraževanja obrnejo na elektronski naslov mizs@gov.si.
Nacionalni inštitut za javno zdravje in pristojni ministrski resorji so pripravili natančna navodila za različne ciljne javnosti:
- navodila osebam, okuženim s koronavirusom
- navodila zdravstvenemu osebjuin epidemiologom
- navodila delovnim organizacijam
- navodila za letališče
- navodila za pristanišče
- navodila zaposlenim v policiji, vojski in carini
- navodila zaposlene v notranjem in mednarodnem prometu
- priporočila za vrtce in šole
- priporočila glede množičnih dogodkov
Priporočila Nacionalne agencije Movit v zvezi s pojavom Koronavirusa (sars-cov-2), ki ima lahko učinke na izvajanje projektov
V nastali situaciji povečanega širjenja Koronavirusa SARS-CoV-2 (Covid 19), Nacionalna agencija programa Erasmus+ za področje mladina ter programa Evropska solidarnostna enota objavlja splošna priporočila, ki se nanašajo na razvijajočo se situacijo. Najdete jih tukaj.
Ostale uporabne povezave:
- NIJZ: Koronavirus - pogosta vprašanja in odgovori,
- Osrednje spletišče državne uprave– osrednja spletna stan o koronavirusu, kjer se poleg priporočil NIJZ in drugih resorjev dnevno objavljene tudi informacije o vladnih odločitvah na to temo,
- Spletno mesto NIJZ– nabor informacij z zelo uporabno zbirko Pogosta vprašanja in odgovori, ki jo redno dopolnjujejo,
- Priporočila MZZ glede potovanj v posamezne države,
- Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni tukaj,
- Svetovna zdravstvena organizacija – poročila o aktualnem stanju širjenja okužb v svetu
- Worldometer– spletno mesto skupine raziskovalcev, kjer sproti beležijo število primerov okužb in demografske statistike na to temo.
- Video, ki so ga pripravili pri WHO o širjenju in zaščiti.
- Coronavirus COVID-19 Global Cases, ki ga upravlja ameriška univerza John Hopkins, ki velja za eno najboljših raziskovalnih ustanov na svetu,
- live, spletna stran z zemljevidom okužb, smrti in ozdravljenih bolnikov ter seznami okužb po državah, ki jo je postavil komaj 17-letni srednješolec Avi Schiffmann. Spodnji zemljevid, ki ga ima Schiffman na svoji spletni strani, so izdelali na spletnem forumu Reddit, kjer je v zadnjih tednih zrasla polmilijonska skupnost uporabnikov, ki razpravljajo o novem koronavirusu,
- LIVE, ki beleži podrobne statistike okužb s koronavirusom in novice o vsem, kar je povezano s covid-19.