Kaj se dogaja?

Objave uredništva portala mlad.si

V skupini: Nacionalno
Všečno: (0)
Datum objave: 22 Feb. 2022

Duševno zdravje: nasveti za najstnike

Prvi korak pri skrbi za naše duševno zdravje je zmožnost, da lahko svojim bližnjim povemo, kaj nas muči. Vendar se je včasih s starši težko pogovarjati o svojih čustvih in potrebah.

Obstajajo številni načini, da se boste lahko izpovedali staršem, ne da bi se vam to zdela tako zelo naporna in zastrašujoča naloga.

  • Vzemite si nekaj časa in razmislite o tem, kaj jim želite povedati.
  • Zberite svoje misli. Če ne veste, kako se zadeve lotiti, vam ni treba vsega povedati naenkrat. Za začetek jim povejte nekaj o tem, kako se počutite, v naslednjih dneh ali tednih pa lahko nadaljujete s pogovorom in jim poveste še več.

  • Izberite pravi čas in pravi način komuniciranja. 
  • Izberite trenutek, ko imajo vaši starši čas za pogovor, ali pa jim za začetek povejte, da se želite z njimi pogovoriti o nečem pomembnem.

  • Bodite iskreni in odprti. 
  • Če ste se odločili, da se boste pogovorili s starši, to storite iz srca. Morda niste prepričani, da resnično želite govoriti s starši o čustvenih ali duševnih težavah, saj vas skrbi, da vas ne bodo jemali resno, ali da vas bo pogovor osramotil. To je povsem razumljivo, vendar ne pozabite, da starši večinoma želijo le tisto, kar je za njihove otroke najboljše.

  • Bodite potrpežljivi in ne obupajte prehitro. 
  • Starši bodo imeli za vas morda veliko vprašanj. Mogoče jih bo zanimalo, kako dolgo se že počutite tako, ali pa bodo želeli vedeti, kako vam lahko pomagajo. Pripravite se na to in jim dajte vedeti, če se počutite preobremenjene in potrebujete malce časa. Naj vas ne bo strah prositi za strokovno pomoč. Prosite starše, naj vam pomagajo rezervirati pregled pri zdravniku. Starše lahko prosite tudi, naj gredo z vami k terapevtu.

    V življenju, še posebej v najstništvu, doživljamo različna čustva – vsa so normalna in dovoljena. Vabljen_a na kako.se/pocutis, kjer lahko odkriješ pestro paleto oziroma Abecedo čustev ali se preizkusiš v igri ČustvoLjub.

    Ko si v stiski ali potrebuješ pomoč, je zelo pomembno, da se o tem pogovoriš s starši. Ali z drugo odraslo osebo – pripravili so seznam kontaktov, na katere se lahko obrneš. Vedno pa si dobrodošel_a tudi na UNICEF-ovih Varnih točkah. 

    Vir: UNICEF

    Trenutno ni komentarjev...

    Komentirajte

    92298

    Omejitev znakov 740

    O portalu mlad.si             

    Portal je namenjen vsem mladim v Republiki Sloveniji ter vsem tistim, ki se z mladimi ukvarjate. Na portalu najdete vse potrebne informacije o mladih in za mlade, vključno  z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo izven procesa izobraževanja in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezujejo tri glavne vstopne točke oz rubrike, ki smiselno tvorijo življenski ciklus mladih, njiove potrebe in želje po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v obdobju med 15. in 29. letom.
    Kontakt:
    Urad RS za mladino
    Masarykova 16, 1000 Ljubljana
    T: (01) 478 46 76, E: gp-ursm.mizs(at)gov.si
    Urad RS za mladino