Kaj se dogaja?
Objave uredništva portala mlad.si
GREENHACK: Z ODPRTIMI PODATKI DO ZELENE PRIHODNOSTI
Z Ministrstvom za javno upravo, Mestno občino Ljubljana in Mednarodnim raziskovalnim centrom za umetno inteligenco pod okriljem UNESCO – IRCAI, Tehnološki park Ljubljana 6. in 7. novembra 2021 organizira hackathon »Z odprtimi podatki do zelene prihodnosti«.
Skupaj z inovativnimi posamezniki in skupinami bodo iskali rešitve s področij:
- MOBILNOST: Živi zdravo. Potuj trajnostno.
- OKOLJE: Ravnanje z odpadki.
- PREHRANA: Z digitalno izkušnjo v čebelji svet.
- POPLAVE: Odprti podatki za obveščanje pri naravnih in drugih nesrečah v MOL.
Zakaj hackathon »Z odprtimi podatki do zelene prihodnosti«?
Mobilnost predstavlja vedno večji problem vsakdana v različnih vidikih – z vidika dostopnosti storitev, stroškov, okoljevarstva, časovnih omejitev in turizma. Cilj izziva je izdelati prototipno rešitev, ki pokriva enega ali več segmentov uporabnikov in jim približati trajnostne oblike mobilnosti kot alternativo uporabi lastnega vozila v Ljubljani.
Odpadki predstavljajo enega od večjih okolijskih problemov. Iz tega razloga je prizadevanje za omejevanje škodljivih vplivov na zdravje ljudi in okolje pri nastajanju in ravnanju z odpadki še toliko bolj pomembno. Prav tako odpadki predstavljajo pomemben vir sekundarnih surovin, s katerimi lahko nadomestimo uporabo primarnih naravnih virov, kar je tudi cilj krožnega gospodarstva. Cilj izziva je, da javnost ozaveščamo o ravnanju z odpadki.
Tretjina svetovne pridelave hrane je odvisna od čebel oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja. S kakšnimi digitalnimi rešitvami bi posameznike, ki želijo spoznati več o pomenu čebel in čebelarsko panogo spodbudili k zvestejšemu spremljanju čebeljih informacij v vsakdanjiku. Kako bi približali strokovne - izobraževalne vsebine različnim ciljnim skupinam, ki doprinašajo v čebelji ekosistem, tako čebelarjem kot potrošniku ali turistu, ki vstopa v medeno deželo- Slovenijo.
Območja Mestne občine Ljubljana so glede na škodni potencial, zdravje ljudi, pomembno infrastrukturo, kulturne spomenike in še nekatere druge kriterije, razvrščena na prvo mesto po poplavni ogroženosti v Sloveniji. Na novo postavljena mreža merilnih postaj na 17 strateških točkah manjših vodotokov - hudournikov skupaj z že prej obstoječo merilno infrastrukturo ARSO predstavlja bogat vir odprtih podatkov o ključnih vodostajih na območju Mestne občine Ljubljana. Kako uporabiti te podatke v digitalnih rešitvah, da bodo imeli največjo vrednost za prebivalce in vse ostale, na katere imajo poplave vpliv?
S čebeljim izzivom naravnost v izbor za zmagovalca DIGIEDUHACK
Ekipe, ki se bodo prijavile na čebelji izziv, bodo hkrati prijavljene tudi na DIGIEDUHACK, mednarodni hackathon, kjer bodo inovativni posamezniki in ekipe iz vsega sveta iskali rešitve s področja digitalnega izobraževanja. Zmagovalna ideja hackathona bo šla avtomatično v dodatna ocenjevanja za izbor enega od treh zmagovalcev DIGIEUHACK-a.
Zmagovalce čakajo bogate nagrade in edinstvene priložnosti
Nagradni sklad znaša 13.000 EUR, vsem ekipam, katerih produkti se bodo znašli na trgu, bo podjetje Infobip pomagalo pri financiranju rešitev za končne stranke v višini več kot 100.000 EUR/na projekt, kar zajema tako tehnološko podporo, tehnološka orodja, kot tudi pomoč pri samem razvoju poslovnih modelov za obdobje 6ih mesecev.