Kaj se dogaja?
Objave uredništva portala mlad.si
MKC Maribor gosti odmevnega uličnega umetnika 3D Filipa
Pred Mladinskim kulturnim centrom Maribor na območju Kulturnega centra Pekarna te dni nastaja prvi trajni 3D grafit v regiji, ki ga ustvarja priznani hrvaški umetnik in nosilec rekorda v Guinessovi knjigi rekordov za najdaljšo anamorfno sliko na svetu – Filip Mrvelj alias 3D Filip.
Najnovejša umetnina 3D Filipa bo odslej krasila prostor pred Hostlom Pekarna in upravno stavbo MKC Maribor ter ponudila še eno edinstveno umetniško točko, ki vabi v Kulturni center Pekarna. Z njo bo nadarjeni umetnik pustil svoj pečat tudi v Mariboru, kamor bo prva stalna 3D poslikava v SV delu Slovenije odslej vabila na ogled.
Projekt je nastal v sodelovanju s samostojno mariborsko kulturno producentko Tanjo Cvitko, Filip pa jih ni prepričal zgolj z ustvarjalnostjo, temveč tudi zaradi njegovih številnih podvigov in dosežkov, s katerimi si je ustvaril široko prepoznavnost na mednarodnem nivoju – med drugim je nosilec svetovnega rekorda za najdaljšo anamorfno sliko na svetu (Guinessova knjiga rekordov 2013, rekord je bil od takrat že izboljšan) in pobudnik odmevnega projekta Vukovart s katerim že četrto leto mesto Vukovar spreminja v prestolnico vizualnih in drugih povezanih umetnosti, z lokalnimi in gostujočimi umetniki.
S tem bo odslej tudi Maribor na zemljevidu njegovega ustvarjanja, hkrati pa projekt ponovno izpostavlja pomembnost, lepoto in umetniško vrednost ulične umetnosti ter grafitiranja.
Marja Guček, direktorica MKC Maribor, je o umetniku povedala: “V zadnjem letu se v Mariboru več govori o grafitih, grafiti se počasi prepoznavajo kot oblika umetnosti, neke vrste galerij na prostem, ki lahko doprinesejo tudi k razvoju kulturnega turizma. Že sedaj poznamo veliko primerov mest v naši bližini, v katerih obiskovalci poiščejo, ponavadi večje umetniške grafite – murale, samo zato, da naredijo fotografijo pred njimi ter z objavo le te posredno promovirajo tudi mesto. Na MKC Maribor smo že dlje časa razmišljali o tem, da bi prostor pred stavbo izkoristil za večji talni 3D grafit, ki pri nas še niso razširjeni. Po poizvedovanju v Sloveniji nismo našli grafitarja, ki bi v preteklosti že izdeloval večje 3D talne grafite, zato smo k sodelovanju povabili Tanjo Cvitko, ki v Mariboru vodi grafiti sprehode, prav tako pa je povezana z nekaterimi grafiterji v tujini. Zelo hitro smo se ujeli s Filipom, ki v teh dnevih končuje grafit, želimo pa si, da v naslednjem letu sodelovanje nadaljujemo z novim muralom, ki bo tega vsebinsko nadgrajeval.”