Kaj se dogaja?

Objave uredništva portala mlad.si

V skupini: Nacionalno
Všečno: (0)
Datum objave: 11 Nov. 2020

"Mladost je norost, po občini skače, kjer je most" 2020

Danes je v virtualnem okolju potekala letna konferenca občin ”Mladost je norost, po občini skače, kjer je most”, namenjena krepitvi podpornih struktur za razvoj mladinskega dela in mladinske politike v lokalnih skupnostih ter mreženju predstavnikov občin, medsebojnemu povezovanju in izmenjavi dobrih praks.

Konferenca je platforma, ki je nastala na podlagi izraženih potreb uslužbencev občin na področju mladine v okviru projekta Europe Goes Local (EGL) in postaja tradicionalna, saj letos poteka že drugo leto zapovrstjo. Organizira jo Nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladi v akciji in Evropska solidarnostna enota – Movit, v sodelovanju z Uradom Republike Slovenije za mladino, Mladinskim svetom Slovenije, Mladinsko mrežo MaMa, Mestno občino Ljubljana, Mestno občino Novo mesto in Občino Brežice.

Dogodka se je udeležilo 50 predstavnikov občin, županov, občinskih svetnikov in občinskih uslužbencev, ki so skozi različne aktivnosti obravnavali osrednjo temo letošnje konference: Kaj lahko naredimo za več participacije mladih? Uvodoma je zbrane nagovorila podžupanja Mestne občine Novo mesto, gostiteljske občine tokratne konference, Sara Tomšič: ”Dobre prakse in pripravljenost deliti jih, pomeni pospeševati razvoj. Današnja tema je izjemno pomembna, ker enega recepta, kako pritegniti mlade, da participirajo v lokalnih okoljih, najverjetneje ni, še posebej zato, ker so značilnosti, okoliščine in obseg priložnosti za mlade različne. Zato si je pomembno redno postavljati vprašanje, kaj si mladi v naši občini želijo.”

Pomen lokalnega okolja pri zagotavljanju kakovostnega mladinskega dela je uvodoma izpostavila tudi direktorica Urada RS za mladino, mag. Dolores Kores: ”Na Uradu za mladino že vrsto let prepoznavamo pomen lokalnega nivoja in prispevamo k razvoju lokalnih mladinskih politik s projektom Rastimo skupaj, sodelujemo pa tudi pri projektu EGL, kar dokazuje, da povezovanje lahko doprinese k še boljšim zgodbam in še bolj pomembnim rezultatom. Na Uradu pa ne sodelujemo samo s projekti, ampak tudi finančno podpiramo mladinske organizacije in mladinske centre, ki delujejo na lokalnem nivoju. Verjamem, da jih bomo lahko na ta način tudi v prihodnosti podprli v okviru evropske kohezijske politike preko mehanizma za okrevanje in odpornost, v smeri digitalizacije in zelenega prehoda.”

Organizatorji so na konferenci osvetlili sodobni izziv pregovorne odtujenosti današnje generacije mladih ter ponudili razloge in načine za njihovo vključevanje v javno življenje. Predstavili so primere praks, kjer so občine uspešno nagovorile mlade in jih spodbudile k sodelovanju ter dosedanje aktivnosti na področju partnerstva Europe Goes Local. Konferenca je potekala v kombinaciji plenarnih predstavitev in dela v skupinah.

Po začetnem razmisleku udeležencev o tem, kaj pomeni participacija mladih je sledilo predavanje prof. dr. Tomaža Deželana o izzivih participacije mladih, v katerem je predstavil glavne značilnosti generacije mladih. ”Pomembno je, da z mladimi vzpostavimo trajni dialog in z njimi soustvarjamo lokalno okolje. Pri tem moramo izkoristiti potenciale v skupnosti, predvsem pa je ključno, da mlade pričakamo tam, kjer so, ne pa tam, kjer si jih mi želimo.” je izpostavil.

Sledile so predstavitve dobrih praks in projektov občin, ki so v šestih lokalnih skupnostih že nagovorile mlade k večji participaciji. Patricia Čular, vodja oddelka za družbene dejavnosti, gospodarstvo in kmetijstvo Občine Brežice je predstavila primer participativnega proračuna Moja skupnost – Sodelujem! in njegovo izvedbo v letih 2020 in 2021. Proces oblikovanja participativnega proračuna sta predstavila tudi Matej Kavčič, predstavnik oddelka za družbene dejavnosti Občine Tolmin in Marina Laharnar, vodja mladinskih programov v Zavodu KŠM Tolmin. Ivica Menger, višja svetovalka za šport in mladino Mestne občine Novo mesto in Dominik Derenčin, projektni sodelavec Mladinskega sveta Slovenije sta osvetlila proces nastajanja Strategije na področju mladih v Novem mestu, kamor so bili neposredno vključeni tudi mladi. Tina Novak Samec, direktorica Zavoda za turizem, kulturo mladino in šport Brda in Mateja Drnovšček, vodja zavodove enote za mladino in šport, sta predstavili številne uspešne projekte na področju mladine v Občini Brda, med drugim tudi proces pridobivanja certifikata Mladim prijazna občina, ustanovitev Mladinskega sveta Brda, Strategije za mlade in nedavno odprtje mladinskega centra. Sledili sta še predstavitvi dobrih praks projektov. Projekt Aktivni mladi v Občini Kanal ob Soči, ki je prispeval k vzpostavitvi temeljev za trajni mladinski dialog med mladimi in odločevalci, sta predstavila Darijan Krpan, izvršni vodja Fundacije BiT Planota in Nataša Žebovec, programska sodelavka Zavoda Movit. Tudi v Mestni občini Ljubljana verjamejo, da imajo mladi izjemen potencial ustvarjanja rešitev za izzive skupnosti. Katarina Gorenc, vodja Urada za mladino in Ksenja Perko, direktorica Javnega zavoda Mladi zmaji, sta udeležencem predstavili projekt Mestni inkubator, ki mladim v mestu daje glas in ponuja produktivno učno-delovno okolje.

V nadaljevanju so udeleženci preko dela v skupinah prepoznavali različne izzive, s katerimi se srečujejo v svojih lokalnih skupnostih. Ob podpori svojih kolegov in kolegic iz ostalih občin so iskali rešitve na izzive, medsebojno delili izkušnje in izdelali prve korake strategije za boljšo participacijo mladih v njihovih občinah.

Sklepni del konference je bil namenjen pogledu naprej. Z drugim letom se pričenja nova finančna perspektiva, tudi na področju mladine. Trenutno potekajo številni pogovori glede nadaljevanja strateškega partnerstva Europe Goes Local, tako na mednarodnem kot na nacionalnem nivoju. ”Zagotovim lahko, da bo še vedno v centru razvoj in podpora kakovostnemu mladinskemu delu na lokalni ravni.” je zaključila Polona Siter Drnovšek, zunanja sodelavka Zavoda Movit.

Konferenco pa je s spodbudnimi besedami zaključil Uroš Skrinar, direktor Nacionalne agencije Movit: ”Namen partnerjev v tem skupnem projektu je, da zgradimo platformo za povezovanje občin, da odpiramo tudi mednarodno razsežnost, prenašamo dobre prakse iz tujine, pa tudi iz lokalnih okolij. Zavezujemo se, da bomo pri načrtovanju prihajajočih aktivnosti upoštevali vaše pobude in želje in da bomo s skupnimi prizadevanji podprli mlade, ki so nosilci sedanjosti, ne samo prihodnosti.”

Vir: Mreža MaMa

Trenutno ni komentarjev...

Komentirajte

31892

Omejitev znakov 740

O portalu mlad.si             

Portal je namenjen vsem mladim v Republiki Sloveniji ter vsem tistim, ki se z mladimi ukvarjate. Na portalu najdete vse potrebne informacije o mladih in za mlade, vključno  z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo izven procesa izobraževanja in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezujejo tri glavne vstopne točke oz rubrike, ki smiselno tvorijo življenski ciklus mladih, njiove potrebe in želje po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v obdobju med 15. in 29. letom.
Kontakt:
Urad RS za mladino
Masarykova 16, 1000 Ljubljana
T: (01) 478 46 76, E: gp-ursm.mizs(at)gov.si
Urad RS za mladino