Kaj se dogaja?

Objave uredništva portala mlad.si

V skupini: Nacionalno
Všečno: (0)
Datum objave: 25 Feb. 2019

Peter Svetina: "pričakujem povabila na osebna srečanja s predstavniki mladih"

Specialni pedagog Peter Svetina, ki ga je Državni zbor za varuha človekovih pravic imenoval konec januarja, je v soboto kot peti Varuh človekovih pravic v Sloveniji začel svoj šestletni mandat.

Varuha ali varuhinjo izvoli Državni zbor s potrebno dvotretjinsko večino na predlog predsednika države. Petra Svetino so potrdili prav vsi prisotni poslanci (89) Državnega zbora.

Svetina je mnenja, da se moramo mladi zavedati človekovih pravic. »Vztrajnost pri zahtevah po njihovem uresničevanju je pogoj, da se pozitivno vpliva na družbo. Vaše zahteve morajo biti slišane. Moč pa je v povezovanju in skupnem iskanju rešitev. Odločno morate nastopati v vseh primerih, biti pripravljeni soočiti argumente. Konstruktivnost je tista, ki nas bo skupaj pripeljala do pozitivnih rešitev.«

Po besedah Svetine, je področij, ki zajemajo delo varuha človekovih pravic in se dotikajo pravic mladih, veliko. Izpostavil je predvsem področja odločanja organov o dodelitvi štipendij, neprofitnih stanovanj in prekarnega dela. Po njegovem mnenju je »odločanje o štipendijah preveč dolgotrajno in močno vpliva na ekonomski položaj mladih.« Pri dodeljevanju neprofitnih stanovanj mladim opozarja na to, da slednja »ne sme biti "loterija", poleg tega pa morajo lokalne skupnosti in država prepoznati v stanovanjski politiki potrebe mladih in jih aktivno reševati, ne pa o tem zgolj govoriti.«

Kar se tiče oblik zaposlovanja mladih meni, da morajo biti oblike zaposlitve, ki imajo znake redne oblike zaposlitve, kot  take tudi obravnavane in upoštevane, saj se »s tem mlade motivira, se jim omogoča dostojno življenje in je osnova da se mladi odločijo za aktivno in nenazadnje  tudi družinsko življenje.«

Na vprašanje kako lahko mladi presodijo, da so njihove pravice kršene in kako lahko stopijo v stik z Varuhom odgovarja, da se je najprej potrebno zavedati pristojnosti Varuha človekovih pravic. Vendar pa »ne glede na to, je potrebno opozoriti tudi na osebno dojemanje potencialnih kršitev. Naloga Varuha pa je, da jasno pove ali je presoja objektivna ali ne. Kot sem omenil, nobeno opozorilo ne sme biti preslišano potem pa je treba soočiti argumente in najti skupno rešitev. To zagotovo ni enostavno, vendar; kjer je volja je pot. Z menoj in ekipo strokovnjakov na Varuhu človekovih pravic lahko stopite v stik po "običajnih" kanalih, pričakujem pa tudi povabila na osebna srečanja s predstavniki mladih ter njihov odziv, ko jih bom sam povabil. Tako posameznike, kot njihove reprezentativne organizacije. Od mene lahko pričakujejo, da jih bom poslušal in slišal.«

Svetina vsem mladim še sporoča, da »bi rad, da se mladi zavedate svojega položaja v družbi. Mladosti, zagnanosti in energije. Ni res, da se ne da nič spremeniti. Vsak korak šteje, vsak glas šteje. Skupaj pa se moramo zavedati, da v sožitju generacij družbo oblikujemo skupaj in da vsi živimo na enem geografskem prostoru, ki ga moramo sooblikovati tako, da bo dober, boljši za vse generacije.«

Na varuha, njegove štiri namestnike ali na strokovne sodelavce se lahko obrneš, če meniš, da ti je bila z aktom državnega organa, organa lokalne samouprave ali nosilca javnih pooblastil kršena katera izmed pravic.

Vse informacije glede pristojnosti Varuha ter kako ga kontaktirati, najdete na spletni strani Varuha človekovih pravic.

Vir: uredništvo mlad.si
Foto: Peter Svetina, osebni arhiv

1 Komentarji

Valerija4
Dobrodošli v novi funkciji službe, ko,bom imela kaj,za komentirati,še bom oglasila.Pozdrav

Komentirajte

98644

Omejitev znakov 740

O portalu mlad.si             

Portal je namenjen vsem mladim v Republiki Sloveniji ter vsem tistim, ki se z mladimi ukvarjate. Na portalu najdete vse potrebne informacije o mladih in za mlade, vključno  z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo izven procesa izobraževanja in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezujejo tri glavne vstopne točke oz rubrike, ki smiselno tvorijo življenski ciklus mladih, njiove potrebe in želje po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v obdobju med 15. in 29. letom.
Kontakt:
Urad RS za mladino
Masarykova 16, 1000 Ljubljana
T: (01) 478 46 76, E: gp-ursm.mizs(at)gov.si
Urad RS za mladino