Kaj se dogaja?
Objave uredništva portala mlad.si
Status samozaposlenega v kulturi
Samozaposleni v kulturi so ustvarjalci na področju kulture, ki opravljajo samostojno specializiran poklic s področja kulture.
Posameznikova usposobljenost za opravljanje dejavnosti na področju kulture se presoja na podlagi predloženega življenjepisa, bibliografije (po možnosti izpis iz COBISS) oziroma seznama del ali umetniških dosežkov, kritik in objav v strokovni literaturi, iz katerih sta razvidna tudi obseg in kakovost njegovega dela v zadnjem triletnem obdobju.
Za študijske dosežke, ki obetajo pomembno delovanje na področju kulture, se štejejo dela in dosežki študentov v času študija, za katere so prejeli univerzitetno študentsko nagrado ali študentsko nagrado drugega visokošolskega zavoda na področju umetnosti in kulture ali drugi pomembni dosežki v času študija na področju umetnosti in kulture, ki se presojajo na podlagi življenjepisa, bibliografije oziroma seznama del ali umetniških dosežkov v času študija.
V razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu se lahko vpiše posameznik, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
- samostojno opravlja specializiran poklic na področjih iz 4. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo in ni uživalec pokojnine,
- ima ustrezno strokovno izobrazbo oziroma z dosedanjim delom izkazuje, da je usposobljen za opravljanje te dejavnosti.
Kdor prvič po končanem študiju zaprosi za vpis v razvid, se namesto po splošnih pogojih lahko vpiše pod naslednjimi pogoji:
- njegovi študijski dosežki obetajo pomembno delovanje na področju kulture ali ko gre za deficitarni poklic,
- od zaključka študija oziroma strokovnega izpita, če je ta predpisan, nista minili več kakor dve leti.
Samozaposleni v kulturi lahko na podlagi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo in Uredbe o samozaposlenih v kulturi zaprosi za pridobitev pravice do plačila prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za obvezno zdravstveno zavarovanje ter za starševsko varstvo in za zaposlovanje iz državnega proračuna, če izpolnjuje naslednje pogoje:
- je vpisan v razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu, pristojnem za kulturo,
- njegovo delo v zadnjih petih letih pomeni izjemen kulturni prispevek ali
- njegovo delo v zadnjih petih letih pomeni prispevek k razvoju področja, ki ga zajema deficitarni poklic iz Uredbe o samozaposlenih v kulturi.
Pravica do plačila prispevkov za socialno varnost se podeljuje za pet let, z možnostjo ponovnih podeljevanj.
Več informacij o tem, kako pridobiti status samozaposlenega v kulturi si preberite na strani Ministrstva za kulturo. Pogovor o stanju samozaposlenih v kulturi in o praktičnem vidiku statusa v družbi, pa lahko poslušate v pogovorni oddaji Arsov forum.